Взаимодействия между витамини и минерали

Възможно е да не получавате желания ефект от приема на определени добавки, съдържащи витамини и минерали, поради несъвместимост между отделните активни съставки.
Познаването на възможните взаимодействия между отделните минерали и витамини позволява комбинирането им по начин, създаващ оптимална активност и постигане на желания ефект, намалявайки риска от нежелани странични ефекти.
При съвместимост между две отделни субстанции се наблюдава наличието на по-висока ефективност от комбинацията в сравнение с отделния им прием. Това се дължи най-често на подобряване на усвояването или превръщането в биологично активни форми на едната субстанция под въздействието на другата.
При несъвместимост между две отделни субстанции се наблюдава по-нисък ефект при прием на комбинацията в сравнение с отделния им прием. Това се дължи най-често на влошаване на усвояването или превръщането в биологично неактивни метаболити на едната субстанция под въздействието на другата. При необходимост се препоръчва прием на добавките (витамини и/или минерали) с интервал една от друга от поне четири часа.
При неутрална съвместимост двете субстанции при едновременна употреба не повлияват своята активност и ефект.
Изберете витамин / минерал 1
Изберете витамин / минерал 2
Коментари към Взаимодействия между витамини и минерали
Нели
Здравейте! Има много комбинирани препарати в аптечните мрежи, съдържащи в състава си едновременно цинк и калций или цинк и желязо, които въпреки цитираните взаимодействия не означава, че са неефективни.
В състава на хранителните добавки се добавят по-големи количества цинк във връзка с по-трудното му набавяне с храната и по-ниски количества калций, тъй като се счита, че поне половината от приеманите ежедневно количества калций следва да се осъществяват с естествени източници (ако обърнете внимание, ще откриете, че подобни препарати могат да задоволят над две трети от дневните потребности на цинк и максимум една втора от потребностите от калций). В допълнение редица хранителни продукти са обогатени с калций, желязо, по-рядко и с магнезий, във връзка с което се осъществява набавянето на необходимите количества с храната. Дефицит или понижение нивата на цинк в организма може да се развие по-лесно във връзка с редица особености (съдържа се предимно в бобови култури, някои ядки, пълнозърнести храни и животински продукти, но показва висока степен на изчерпване при непълноценно хранене, бременност, кърмене, някои стомашно-чревни заболявания, чест прием на алкохол и други).
Именно поради тези причини в комбинираните препарати се залагат дози, които покриват определен процент от дневните нужди (при някои от препаратите е указано в листовката, предоставена от производителя). За корекция на недостиг или дефицит препоръчваме консултация със специалист и назначаване на индивидуално определени дози от съответните субстанции.