Древни медицински практики, вплетени в гръко-римското изкуство

В основата на съвременната медицина стоят трудът и опитът на древните гръцки и римски лекари като Хипократ, Целз, Гален, Руф и т. н. Гръцката и римската медицински практики се развиват под влиянието на древните вавилонци, перси и египтяни и благодарение на тях познанията им се разпространяват в цяла Европа. Доказателства за медицинските достижения и изключително развитите за времето си медицински методи за диагностика и лечение откриваме не само в древните медицински трактати, достигнали до наши дни, но и в образците на гръцкото и римското изкуство. Изображения на различни медицински процедури, техники, лекари и здравеносни божества се откриват по изящни керамични червенофигурни съдове, вотивни плочки, барелефи, надгробни плочи, стенописи и мозайки. Можете да видите някои от тях в нашата галерия.
снимки: wikipedia.org; ostia-antica.org; open.ac.uk; photo.rmn.fr; britishmuseum.org; libguides.brooklyn.cuny.edu; sciencemuseum.org.uk; fourpoundsflour.com

Мраморна оброчна плочка, изобразяваща сцена на раждане. Жените в Рим се израждали само от акушерки, мъже лекари помагали само на жените от патрициански семейства. Открита в Остия, Италия.

Стенопис, на който Венера наблюдава как лекарят Япикс се грижи за раната на сина й Еней, Помпей, Къщата на Сирик. I в.

Арибал (съд) с изображение на кръвопускане – древен метод на лечение. Ранен класицизъм (480-470 г. пр. н. е.).

Мозайка от гръцкия остров Кос, родното място на именития лекар Хипократ. На нея е представен самия Хипократ (седнал) и рибар, поздравяващ бог Асклепий. III-II в. пр. н. е.

Релеф, на който е изобразен Амфираос, който привързва рамото на млад мъж. Намерена в границите на Амфиарий, Оропос, Гърция. Първата 1/2 на IV в.

Вотивна плоча, на която е изобразена жена, припаднала след раждане. Класически период, V в., открита в Атина.

Чаша с изображение на Ахил, превързващ Патрокъл. Съхранява се в Staatliche Museen zu Berlin.

Мраморна надгробна плоча на атински лекар на име Язон, който преглежда дете с подут корем. II в. пр. н. е. Намира се в Британския музей.
Коментари към Древни медицински практики, вплетени в гръко-римското изкуство