Как изглежда светът през очите на далтонистите

Запитвали ли сте се как виждат света далтонистите? Той не е само в черно и бяло, въпреки всеобщото разбиране. Повече от 99 % от тях могат да различават цветове. Следващите снимки ще ви ориентират по какъв начин възприемат нюансите хората с различни зрителни нарушения. Нека да ви ориентираме малко, ще допълним, че съществуват няколко вида нарушения: деутераномалия (когато всичко изглежда малко по-мрачно), протанопия (когато зрителната система възприема непълноценно червения цвят - всичко изглежда зеленикаво), тританопия (когато всички цветове са избледнели, отличава се само зеленикаво - розов нюанс) и едва при 0.00003% от световното население - монохроматизъм или ахроматопсия (пълна цветна слепота – всички нюанси се възприемат като нюанси на сивото).

Най-често срещаната форма на цветна слепота се нарича деутераномалия – цветовете се виждат по-мрачни, предимно зеленото и червеното. Наблюдава се при 4,63% от мъжете и 0,36% от жените. Повечето хора дори и не подозират за това.

Човек с протанопия не възприема пълноценно червения цвят, за него нюансите са предимно в зелената гама. Синьо и жълто се възприемат нормално. Това заболяване възниква при около 1% от мъжете и само при 0,1% от жените.

Хората с тританопия виждат всички цветове със зеленикаво - розов оттенък. Това е много рядка форма на цветна слепота, намерена само при 0.0001% от мъжете и жените.

Монохроматизъм или ахроматопсия - пълна цветна слепота. Това е най-рядката форма на зрително нарушение. Хората, засегнати от нея, виждат всичко в черно и бяло.













ГАЛЕРИЯТА е свързана към
- Дом, семейство и градина
- Възпитание
- Учени разработиха контактни лещи за далтонисти
- Създаване на тестовете за диагностициране на цветна слепота на Шинобу Ишихара
- Далтонизмът не е болест, а вродена аномалия
- 13 невероятни факта за очите ви, които може би не знаете
- Тази жена вижда 100 пъти повече цветове от другите
Коментари към Как изглежда светът през очите на далтонистите