Как да научим детето си да борави правилно с парите?

Джим Браун е финансов консултат и основател на Jim Brown Investing с 30-годишен професионален опит като одитор, инвеститор, данъчен инспектор и финансов консултант. През годините е бил свидетел на влиянието на финансовата грамотност или липсата на такава върху безброй хора от всички възрасти. Затова решава сам да образова децата си и ето какво им разкрива той за парите.
"Как да науча детето си да борави правилно с парите?“
Това е един от основните въпроси, които вероятно всеки родител си е задава в периода на обучение на своите деца. Често се търси помощ от приятели, преподаватели и в интернет. Джим Браун обаче предприема друга стратегия към своите деца. Неговото обучение с парите започва от ранна детска възраст, защото колкото по-рано, толкова по-добре. Според проучване на Университета в Кеймбридж през 2013 г. децата са в състояние да разберат основните парични отношения от тригодишна възраст, а от седем вече развиват навици при работа с пари.
„Не е толкова сложно да научите детето да борави с парите. Просто трябва да отделите малко време и усилия. Аз и съпругата ми имаме 2 деца на по-малко от 14 години. Като повечето родители ние не искаме те да имат финансови проблеми, когато пораснат. Затова се заехме да им обясним важността на парите: какво струват те, защо са важни и как да ги управляват разумно“, споделя Браун.
Вижте неговия подход към собствените му деца в снимките по-долу. Може да се възползвате от съветите и да помогнете на своите дечица.
cnbc.com

Игра на магазин. Децата са много по-дълбоко потопени в образователния процес, когато е експериментален или игрови. Симулирането на пазаруване помага да се научат числата и как да се изчислява бюджетът.

„Едното ни дете пазаруваше, а другото беше на касата. Ние само ги напътствахме отстрани и им помагахме в отговорите на въпроси. По този начин те по-лесно започнаха да говорят за парите.“

Играта: Колко струва това? „Това е нашата семейна игра, която играем почти всяка вечер. Поставяме произволно избрани артикули за продажба и предлагаме избор от опции за тяхната приблизителна стойност.“

Например: Бутилка вода: 0,5 ст, 1,5 лв, 2,5 лв; Месечна телефонна сметка: 20 лв, 54 лв, 110 лв. Такива игри помагат по-добре да се разбере относителната цена на различните стоки и услуги.

Не се дават пари при всяко поискване.„Една от основните грешки на много родители е,че дават неограничени суми на децата си за ненужни неща.Нашите деца започнаха да получават седмични джобни пари-6 долара,като всяка година сумата се увеличаваше с 1 долар.

Децата могат да спечелят повече, ако извършат нещо добро през седмицата: предлагат помощ, получават отлични оценки или друго. Разбира се, това не са строги правила и седмичният бюджет се определя според финансовите възможности на семейството.

Обяснения по съставянето на бюджета. Най-лесният начин да научите децата да планират бюджета е да го направите заедно. Например:

“Когато децата ни са поканени на рожден ден, им даваме разумен бюджет и им помагаме да изберат подарък. Предпочитаме това да е онлайн, защото е по-лесно да ги научим да сравняват цените.“

Управление на спестяванията. „Когато голямата ми дъщеря имаше достатъчно събрани при, ние ги прехвърлихме в банкова сметка. Поздравления, сега парите ти ще работят за теб!“, отбелязва Джим Браун.

За вас този процес изглежда очевиден, но за някои деца това е твърде абстрактно действие.

Ето защо е важно да им се обясни (на прост език) как парите им носят повече пари (пасивен доход) и как тези допълнителни пари ще донесат още повече пари (сложни лихви). Тези знания и умения ще им служат цял живот.

Насърчаване в използването на парите за добро. „През определен период ние с жена ми даряваме пари на благотворителни или нестопански организации. Това дава на нашите деца добър пример и не насърчава егоизма и алчността в тях.“

„Когато те натрупат достатъчно спестявания, ние заедно разглеждаме списъка на благотворителните организации и им помагаме да изберат този, чиито цели са близо до техните възможности“.

Това е чудесен начин да научите децата да споделят, да правят добро и да разберат как парите, независимо дали са 5 лв или 10 лв. могат да бъдат полезни и на други хора.
Продукти свързани с ГАЛЕРИЯТА
ТАЙ ПАН (I И II) - ДЖЕЙМС КЛАВЕЛ - СИЕЛА
СВЕТЪТ В КРАКАТА Й - СВЕТЛА ИВАНОВА - СИЕЛА
ГНЕЗДОТО - СИНТИЯ Д'АПРИ СУИНИ - ХЕРМЕС
НАВИК ДА УБИВАШ - ЛЕВ ПУЧКОВ - ХЕРМЕС
ДОМИНА - Л. С. ХИЛТЪН - ХЕРМЕС
ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ТОМ И ДЖЕРИ ЗА ДЕЦА СОФТ
ГАЛЕРИЯТА е свързана към
- Дом, семейство и градина
- Възпитание
- Д-р Иванка Иванова Кьолиева
- д-р Катя Асенова Гинева-Попова
- Когато детето ви каже: Никой не ме обича!
- Домашни средства срещу цистит при деца
- д-р Тюркер Нешедов Шевкедов
- Функции и задачи на Детска педагогическа стая
- д-р Валя Николова Миловска - Христова
- д-р Гергана Жекова Гунчева
- Процедура за действие при наличие на дете в риск
- д-р Мира Данаилова Куманова
Коментари към Как да научим детето си да борави правилно с парите?