Толкова сме привикнали към забързания начин на живот, че дори забравяме да задаваме простички въпроси. Такива, които ясно и точно биха разрешили или улеснили обикновени ситуации.
В опит да избегне объркване по време на хирургически операции, австралийският анестезиолог д-р Роб Хакет решава да изпише името и специалността си на хирургическата си шапка. Целият надпис е гласял: „Роб. Анестезиолог.“
Според него това е много простичък и лесен начин да се предотвратят грешки или лоша комуникация между пациенти и лекари. Разбира се всяко медицинско лице има бадж с нужната информация, но го поставя на различно място на униформата си. Това донякъде затруднява пациентите, когато трябва да назоват името на определен доктор, особено, когато са на операционната маса.
Така стартира предизвикателството TheatreCapChallenge по инициативата на PatientSafe Network, което бързо набира своите съмишленици. Разгледайте в галерията как мигновено се разпространява идеята по целия свят.
Редактор: Велина Неделчева Източник: lifter.com
Отначало колегите му не са възприели решението му на сериозно.
И са му се подигравали: "Какво, не си помниш името ли?"
Година след това идеята на анестезиолога не е така смешна и се превръща в световна тенденция.
Днес медицински сестри и лекари демонстрират своята подкрепа и участват в движението като си правят селфита със своите шапки.
Те твърдят, че имената им може да спестят жизненоважни секунди, когато случаят е на живот и смърт. Идеята спестява време и на докторите, които се налага да работят за пръв път съвместно в спешна операция.
Д-р Хакет пояснява, че обикновено в операция влизат около 20 човека и е трудно да се ориентира от кого да поиска ръкавици и от кого съдействие.
"Много по-лесно е да работиш, когато знаеш имената на другите. Това е полезно за приятелството и за пациентите."
Проучвания, проведени във Великобритания, показват повишаване на безопасността на хирургичните операции от 38 на 90%. Симулационни изследвания в Станфордския университет в САЩ също показват ефективността на #TheatreCapChallenge.
Отделно преминаването от шапки за еднократна употреба към текстилни допринася и за опазване на околната среда. Болниците изхвърлят ежедневно над 100 000 приспособления, изработени от вискоза-особено вредна за природата материя.
Всяка болница отделя приблизително около 10 000 долара за материали за еднократна употреба. С новата инициатива тази сума намалява драстично.
Световната здравна организация изисква всички служители да се представят преди операция, но Д-р Хакет признава, че в практиката си този процес е пропускан и правен само за шоу.
"Когнитивният дисонанс е един от проблемите, с които се сблъсква #TheatreCapChallenge. Той се проявява най-вече при тези, които не са склонни към промяна", обяснява д-р Хакет.
„В сектора на здравеопазването това може да означава, че трябва да признаем, че може да сме наранили хората в дадена ситуация. Това обаче е твърде трудно да се понесе", допълва д-р Хакет.
TheatreCapChallenge накара мнозина да си спомнят кампанията #hellomynameis, основана от д-р Кейт Грейнджър, която почина от рак през 2016 г.
По този начин жената се е опитвала да укрепи връзката и доверието между персонала и пациента.
Все пак ние всички сме хора и се нуждаем от подкрепа.
Коментари към Ново предизвикателство завладява лекарите по цял свят