Останки на гигантска костенурка откриха в Южна Америка
Археолози от Венецуела и Колумбия откриха останките на невероятно създание в южноамериканската пустиня Татакоа. Латинското му име е stupendemys geographicus и представлява гигантска древна костенурка с тегло няколко тона и с черупка, дълга три метра. Това може да се каже, че е най-голямата костенурка, съществувала някога.
Този вид влечуги са обитавали сладководните блата в Южна Америка преди около 10 милиона години. Описани са за първи път през 1976 г. от палеонтолога Роджър Ууд, който ги е кръстил Ступендемис, поради огромния им размер. Въпреки че са сред най-големите костенурки, биологията и систематиката на Stupendemys geographicus остават до голяма степен неизвестни, поради оскъдни фрагментарни находки. Последното откритие обаче е изключително и дава нова светлина върху структурата и еволюцията на вида. Изследователите предполагат, че внушителните останки са на около 13 милиона години. Тази констатация за пореден път доказва, че преди милиони години животът на нашата планета е бил изключително различен, интересен и дори забавен, погледнато от днешна гледна точка.
Но, нека не ви разсейваме допълнително, а да ви насочим да разгледате интересните снимки от останките на гигантска костенурка в нашата галерия. Размерите й действително са внушителни.
twizz.ru
Коментари към Останки на гигантска костенурка откриха в Южна Америка