Фармакологична карта на лечебните растения в САЩ от 1930 г
Тази удивителна карта на лечебните растения от снимката по-долу датира от далечната 1932 година. На нея са отбелязани конкретните географски области, където в миналото са се срещали билковите растения, виреещи на Американския континент. Тази карта (може да се види с по-висока резолюция след края на публикацията в частта "ФАЙЛОВЕ КЪМ ГАЛЕРИЯТА") вероятно е била от съществено значение за миналото на американската фармация, тъй като тези билки са се ползвали за направата на различни медикаменти, с които са се третирали немалко заболявания. За това свидетелства и самото име на документа – „В услуга на фармацията”.
Историческото минало на фармацевтичната наука на САЩ, отразено в тази любопитна географска карта показва колко важно е било за обществото да е наясно каква е конкретната роля на лечебните растения в индустрията за производството на лекарства. В Новия свят почти 70% от всички медикаменти били билкови, а от фармаколозите се изисквало да притежават задълбочени познания в областта на медицината и лечебната флора, а лекарската професия се ползвала с изключително уважение, тъй като медиците прекарвали голяма част от живота си в изучаването на заболяванията и начините за третирането им.
Ако се вгледаме в недалечното минало на Страната на неограничените възможности, ще се убедим, че медицинската система на САЩ е била базирана главно на патентованите химикали и откритията на биолози, медици и учени в областта на билковите растения и терапевтичният им потенциал.
Ситуацията и днес не е по-различна. Дори Американската администрация по храните и лекарствата (институцията е отговорна за появата на новите лекарства в САЩ) е на мнение, че медикаментите трябва да са изцяло природни, а поради тази причина институцията е въвела и нова дефиниция за термина лекарство. Според нея дадено медикамент, предназначен за определена болест трябва да е с натурален произход и да е произведен от естествени съставки. По тази причина картата представена по-горе е толкова важна – тя следва да информира хората и да им показва, че немалко болести могат да се лекуват и с природни съставки, свеждащи до минимум риска от натрупването на токсини и опасните странични ефекти.
Коментари към Фармакологична карта на лечебните растения в САЩ от 1930 г