Социални умения, които всяко дете трябва да придобие
Социалното развитие на децата е много важно и всеки родител трябва му обръща необходимото внимание, защото е от съществено значение за цялостното благополучие на човек. Успехът зависи много повече от придобитите социални умения в детска възраст, отколкото от академичните знания или дори от интелигентността.
Мечтаем да отгледаме деца, които да станат успешни възрастни. Правим всичко възможно: купуваме най-добрите играчки, отделяме време за различни дейности, свързани с тяхното развитие, и по-късно искаме да научат много неща в училище, сякаш отглеждаме "компютър" с огромен капацитет, а не човек. Децата трябва да имат добри оценки, за да влязат в университет, иначе как биха могли да постигнат успехи в живота? Дълбоко в себе си, обаче, знаем, че не става въпрос само за учене. Но за какво още? Гени, съдба или късмет?
Има много научни изследвания за успех, които доказват, че гените, интелигентността и вродените способности не играят основна роля за определяне на успеха. Икономистът Джеймс Хекман потвърждава тази теория: той доказва, че нивото на интелигентност не оказва почти никакъв ефект върху финансовото благополучие. Решителността, постоянството и сътрудничеството с останалите обаче, са решаващи фактори. Но тези умения не получават достатъчно внимание.
Способност за комуникация с останалите
Учени от Penn State и Duke University провеждат интересно проучване. Те наблюдават живота на 700 американски деца, започвайки от най-ранна до 25-годишна възраст, за да открият разликата между техните социални умения в детството и успех в живота на възрастните.
Оказва се, че комуникативните деца са по-успешни от своите по-резервирани връстници: в повечето случаи завършват университет, получават добра работа до 25-годишна възраст и нямат правни проблеми.
Това е така, защото социално по-развитите деца лесно могат да общуват с другите, да избягват конфликти, да бъдат полезни за останалите и да уважават техните чувства. Това са изключително полезни умения дори в детството: децата, които могат да общуват добре, намират начини да играят заедно, вместо да се бият с играчки.
Изключително често се случва умните хора да не са много успешни поради своята резервираност, а по-активните и общителни хора, които нямат високо ниво на интелигентност, заемат по-високи постове и стават лидери.
Очевидно е важно да не забравяме, че успехът не е само в работата. Хората считат себе си за успешни, когато станат професионалисти в това, което правят, когато създават добри семейства и когато поддържат отношения с приятели, които споделят техните чувства и интереси. Трудно е да се изграждат подобни връзки без силно развити комуникационни умения.
Способност за адаптиране
Адаптивността ни помага да намерим изход от невъзможни на пръв поглед ситуации и да решим проблемите, които животът ни поднася. И това вече е половината от всичко, което определяме като успех.
Никой не знае как ще изглеждат бъдещите работни места, но едно е сигурно: те ще бъдат много по-различни от тези, които са днес. Творческото мислене и способността им да се адаптират ще позволи на нашите деца да намерят своя път в света на бъдещето и може би дори да създадат свои собствени компании.
Важни етапи в социалното и емоционално развитие на децата
И още:
Не оправдавайте детето си с неговата срамежливост, а създайте ефективни стратегии, с които то да преодолее проблема.
Детето не трябва да свиква да проявява своята нервност в обществото, това се отнася и за възрастните, но нервните изблици могат да се изкоренят още от детска възраст и в бъдеще те няма да са част от живота на човека.
Научете детето си и на още нещо – не е задължително то да бъде интересно и да привлича вниманието на групата около себе си, но във всички случаи трябва да е заинтересовано, за да попива лесно знания от света около себе си.
То трябва да умее да се представя и да знае как да помоли за помощ. Да следва дадени инструкции и заданията в задачите. Научете го да приема "Не!" за отговор, да умее да оценява и да може да се извини. Да контролира емоциите си, да приема последствията от действията и решенията си. Научете го приема и критики, а вие приемайте несъгласието на детето си, това невинаги е нещо лошо. |
От инфографиките, които следват, може да научите повече за ползите от придобиването на тези социални умения.
Продукти свързани с ГАЛЕРИЯТА
ДЕТЕТО – ПО-ГОЛЯМО И ОТ ЦАРЯ - ЛИЛИЯ СТАРЕВА - ХЕРМЕС
150 УПРАЖНЕНИЯ ПО МЕТОДА МОНТЕСОРИ У ДОМА - СИЛВИ ДЕКЛЕБ, НОЕМИ ДЕКЛЕБ - СИЕЛА
НЕЩАТА, КОИТО СИНЪТ МИ ТРЯБВА ДА ЗНАЕ ЗА СВЕТА - ФРЕДЕРИК БАКМАН - СИЕЛА
ТРИ ЙЕРОГЛИФЕН КАНОН
ЗА СЕМЕЙСТВОТО И ВЪЗПИТАНИЕТО НА ДЕТЕТО - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС
13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ РОДИТЕЛИ НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС
ГАЛЕРИЯТА е свързана към
- Дом, семейство и градина
- Възпитание
- Майка споделя 10 начина, които да ви помогнат да не отгледате "злобна дъщеря"
- Как да помогнем на децата си да развият самоконтрол
- Как да говорим с децата си за секс според възрастта им
- Детска градина № 4 "Теменужка", гр. Варна
- 9 съвета за по-добро съвместното попечителство след развода
- Как да възпитаме самоуверено и силно момиче
- Детска градина № 6 "Незабравка", гр. Плевен
- Детска градина "Ханс Кристиан Андерсен", гр. Бургас
- Ръководство за спокойни родители: Как да контролираме емоциите си при сблъсък с детето
- 10 заповеди за родители от Януш Корчак
Коментари към Социални умения, които всяко дете трябва да придобие