Социални умения, които всяко дете трябва да придобие

Социалното развитие на децата е много важно и всеки родител трябва му обръща необходимото внимание, защото е от съществено значение за цялостното благополучие на човек. Успехът зависи много повече от придобитите социални умения в детска възраст, отколкото от академичните знания или дори от интелигентността.
Мечтаем да отгледаме деца, които да станат успешни възрастни. Правим всичко възможно: купуваме най-добрите играчки, отделяме време за различни дейности, свързани с тяхното развитие, и по-късно искаме да научат много неща в училище, сякаш отглеждаме "компютър" с огромен капацитет, а не човек. Децата трябва да имат добри оценки, за да влязат в университет, иначе как биха могли да постигнат успехи в живота? Дълбоко в себе си, обаче, знаем, че не става въпрос само за учене. Но за какво още? Гени, съдба или късмет?
Има много научни изследвания за успех, които доказват, че гените, интелигентността и вродените способности не играят основна роля за определяне на успеха. Икономистът Джеймс Хекман потвърждава тази теория: той доказва, че нивото на интелигентност не оказва почти никакъв ефект върху финансовото благополучие. Решителността, постоянството и сътрудничеството с останалите обаче, са решаващи фактори. Но тези умения не получават достатъчно внимание.
Способност за комуникация с останалите
Учени от Penn State и Duke University провеждат интересно проучване. Те наблюдават живота на 700 американски деца, започвайки от най-ранна до 25-годишна възраст, за да открият разликата между техните социални умения в детството и успех в живота на възрастните.
Оказва се, че комуникативните деца са по-успешни от своите по-резервирани връстници: в повечето случаи завършват университет, получават добра работа до 25-годишна възраст и нямат правни проблеми.
Това е така, защото социално по-развитите деца лесно могат да общуват с другите, да избягват конфликти, да бъдат полезни за останалите и да уважават техните чувства. Това са изключително полезни умения дори в детството: децата, които могат да общуват добре, намират начини да играят заедно, вместо да се бият с играчки.
Изключително често се случва умните хора да не са много успешни поради своята резервираност, а по-активните и общителни хора, които нямат високо ниво на интелигентност, заемат по-високи постове и стават лидери.
Очевидно е важно да не забравяме, че успехът не е само в работата. Хората считат себе си за успешни, когато станат професионалисти в това, което правят, когато създават добри семейства и когато поддържат отношения с приятели, които споделят техните чувства и интереси. Трудно е да се изграждат подобни връзки без силно развити комуникационни умения.
Способност за адаптиране
Адаптивността ни помага да намерим изход от невъзможни на пръв поглед ситуации и да решим проблемите, които животът ни поднася. И това вече е половината от всичко, което определяме като успех.
Никой не знае как ще изглеждат бъдещите работни места, но едно е сигурно: те ще бъдат много по-различни от тези, които са днес. Творческото мислене и способността им да се адаптират ще позволи на нашите деца да намерят своя път в света на бъдещето и може би дори да създадат свои собствени компании.
Важни етапи в социалното и емоционално развитие на децата
И още:
Не оправдавайте детето си с неговата срамежливост, а създайте ефективни стратегии, с които то да преодолее проблема.
Детето не трябва да свиква да проявява своята нервност в обществото, това се отнася и за възрастните, но нервните изблици могат да се изкоренят още от детска възраст и в бъдеще те няма да са част от живота на човека.
Научете детето си и на още нещо – не е задължително то да бъде интересно и да привлича вниманието на групата около себе си, но във всички случаи трябва да е заинтересовано, за да попива лесно знания от света около себе си.
То трябва да умее да се представя и да знае как да помоли за помощ. Да следва дадени инструкции и заданията в задачите. Научете го да приема "Не!" за отговор, да умее да оценява и да може да се извини. Да контролира емоциите си, да приема последствията от действията и решенията си. Научете го приема и критики, а вие приемайте несъгласието на детето си, това невинаги е нещо лошо. |
От инфографиките, които следват, може да научите повече за ползите от придобиването на тези социални умения.

Умения да се представя

Знания как да помоли за помощ

Следване на дадени инструкции

Следване на заданията в задачите

Възприемане на несъгласията му

Научаване да приема „Не“ от вашата уста

Научете го да може да оценява

Научете го да може да се извини

Контролиране на емоциите

Приемане на последствия или критики
Продукти свързани с ГАЛЕРИЯТА
150 УПРАЖНЕНИЯ ПО МЕТОДА МОНТЕСОРИ У ДОМА - СИЛВИ ДЕКЛЕБ, НОЕМИ ДЕКЛЕБ - СИЕЛА
НЕЩАТА, КОИТО СИНЪТ МИ ТРЯБВА ДА ЗНАЕ ЗА СВЕТА - ФРЕДЕРИК БАКМАН - СИЕЛА
ТРИ ЙЕРОГЛИФЕН КАНОН
ЗА СЕМЕЙСТВОТО И ВЪЗПИТАНИЕТО НА ДЕТЕТО - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС
13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ РОДИТЕЛИ НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС
ДЕТЕТО – ПО-ГОЛЯМО И ОТ ЦАРЯ - ЛИЛИЯ СТАРЕВА - ХЕРМЕС
ГАЛЕРИЯТА е свързана към
- Дом, семейство и градина
- Възпитание
- Как да говорим с децата си за секс според възрастта им
- Детска градина № 23 "Иглика", гр. Варна
- Детска градина "Златното Ключе", гр. Бургас
- 8 гениални начина за отглеждане на дете, което не е пристрастено към джаджите
- Детска градина № 30 "Синчец", гр. Варна
- Съвет за отглеждане на дете от принц Уилям
- Детска градина "Вяра", гр. Пловдив
- 11 промени, които се случват с нашите съзнание и тяло, когато не се социализираме, според науката
- Научете детето на 5 здравословни навика на хранене
- Щастливите бебета са по-умни
Коментари към Социални умения, които всяко дете трябва да придобие