Грешки при оказване на първа помощ, които могат да навредят

Всеки човек би трябвало да има познания за оказване на първа помощ. Липсата на умения за спасяване на живот обаче може да причини още по-големи щети на нуждаещия се. Основно правило е при всеки инцидент задължително да се потърси спешна медицинска помощ. До отзоваването на екипа обаче, човек може да съдейства с прилагането на адекватни методи и действия, за да помогне.
Следващите селектирани снимки ще ви представят типичните грешки, които хората правят при оказването на първа медицинска помощ. Със зелен знак са обозначени правилните реакции и действия при различни ситуации.
adme.ru

Проверете дали жертвата има пулс, дишане, дали зениците реагират на светлина (те трябва да се стесняват). При липса на признаци на живот незабавно започнете кардиопулмонална реанимация.

Пострадалият трябва да седне, да наведе глава напред, за да се изтича кръвта навън. Носът се притиска с 2 пръста над ноздрите за 10 минути. При кръвоток над 15 минути е необходима лекарска помощ.

Болният трябва да бъде облечен и завит. Дават се топли напитки, в никакъв случай алкохол – той допълнително увеличава топлинните загуби.

Масаж на сърцето се прави на пациент, легнал върху твърда повърхност. За възрастни - с 2 длани, за тийнейджъри – с 1, а на малки деца и бебета се използва меката част на показалците и средните пръсти.

Човек в пламъци е добре да легне на земята и да се потуши с незапалими дрехи, одеяла. При малко изгаряне без значително увреждане на тъканите е необходимо да се напояват засегнатите участъци с вода не повече от 20 минути.

Сложете човека по гръб, натиснете 3 пъти с длани по ребрата, обърнете го настрани и отстранете чуждото тяло от устата. Малко дете трябва да се обърне настрани и да се потупа по гърба. След това обърнете детето с главата надолу, за да изпадне предметът.

Първоначално е добре да се направи не много стегната превръзка или шина за обездвижване на изместеното място. Обърнете се към лекар, при нужда ще се направят снимки и съответните манипулации.

Пострадалият трябва да пие около 2,5 до 5 литра вода, като на всеки половин литър е добре да предизвика повръщане, докато върнатата вода не се избистри. Съветът не важи при човек в безсъзнание.

Използването на турникет не е ефективно, защото може да доведе до смърт на тъканите. Мястото на пострадалият трябва да бъде обезвредено и обездвижено до идването на спешния екип. Ако човек е в безсъзнание е нужно да се извърши кардиопулмонална реанимация.

При остра болка се търси незабавно медицинска помощ, защото може да се касае за апендицит, чревна обструкция или перфорация на язва.
Продукти свързани с ГАЛЕРИЯТА
ГАЛЕРИЯТА е свързана към
- Свободно време
- Активни и здрави
- Ако човек си глътне езика и действаме бързо, можем да спасим живота му
- Трахеотомия
- Как да реагираме, когато колегата ни е алкохолик
- Как да помогнем при емоционална криза
- Никога не правете топъл компрес, ако имате нараняване на корема
- Как да поставим пострадалия в стабилно странично положение?
- Третата причина за смъртност в САЩ - медицинските грешки
- Лекар прелива папагалска кръв на пациент заради телефонни смущения
- Хеликоптерът на "Активна грижа" транспортира успешно мъж в кома
- Можете да направите изкуственото дишане уста към нос или уста към уста
Коментари към Грешки при оказване на първа помощ, които могат да навредят