Симптоми на дехидратация и как да разберем дали пием достатъчно вода
Животът на Земята е невъзможен без вода. Тя е основен регулатор в процеса на съществуване при всички живи организми – животни, хора, растения, птици...
Известно е, че около 70% от човешкия организъм е вода. В зависимост от много фактори, като пол, възраст, тегло, тези проценти са различни.
Ако не приемаме достатъчно вода, организмът не функционира пълноценно, а тежката дехидратация дори е опасна за здравето. Но как да разберем дали приемаме необходимото количество вода всеки ден? Ако обръщаме внимание на знаците, които подава собственото ни тяло, ако не пренебрегваме реакциите на организма си, можем и без лекарска помощ да се ориентираме дали водата, която приемаме, е достатъчна за деня, или е необходимо да увеличим количеството й. В тази връзка ви предлагаме да се запознаете с някои симптоми, които подсказват, че тялото страда от обезводняване и трябва веднага да му осигурим течности.
Симптоми, които показват, че организмът ни има нужда от вода
Рядко уриниране
- Средностатистическият човек посещава тоалетната около 6-7 пъти на ден. Хората, които правят това около 2-3 пъти дневно, трябва да започнат да пият повече вода.
Промяна в цвета на урината
- Промяната на цвета на урината също е сигнал, че не приемате достатъчно вода. Прието е цветът на урината да е светложълт, граничещ с прозрачност.. Потъмняването може да подсказва, че на организма му липсва вода.
Суха кожа
- Кожата е най-големият орган в човешкото тяло и трябва да бъде хидратирана регулярно. Ако остане суха и след нанасяне на овлажняващи кремове, увеличете приема на вода. Сухата кожа е един от най-ранните симптоми на пълно обезводняване, което може да доведе до много по-големи проблеми. Липсата на вода означава липса на изпотяване, а това води до невъзможност на тялото да изхвърли замърсяванията, натрупани през деня.
Главоболие
- Една от причините за главоболие е недостатъчният прием на вода. Ако усещате замайване по време на разходка, при изкачване на стълби или при рязко изправяне, увеличете водата, колкото и трудно да ви се струва в началото. Постепенно това ще се превърне в навик.
Сухота в устата
- Сухотата в устата е най-честият признак за липса на течност в тялото. Желателно е да носите бутилка с вода със себе си, за да предотвратите подобно усещане веднага след появяването му. Водата смазва мукозните мембрани в гърлото, като заедно с това поддържа устата влажна дълго време след първата глътка.
Изпитвате силна жажда
- Вече споменахме за сухата уста, но жаждата далеч надминава това усещане. Тя е сигурен признак за дехидратация, затова не отлагайте изпиването на чаша с вода. Слушайте какво казва вашето тяло. То знае какво говори.
Очите ви са сухи
- Дефицитът на вода в тялото води и до сухи и зачервени очи. Вредата за зрителния орган може да бъде голяма, особено ако ежедневно носите контактни лещи.
Изпитвате болка в ставите
- Хрущялните и гръбначните дискове се състоят от 80% вода. Тя е необходима за предпазване на костите от нараняване при предприемане на всяко едно движение. Поддържайки тялото си хидратирано, си гарантирате, че ставите ви могат да устоят на резки движения, бягане, скачане или падане.
Мускулната ви маса намалява
- Мускулите също се състоят предимно от вода. Водата преди, по време на и след тренировка води до хидратиране и комфорт. Освен това тя достига до правилните места във вашето тяло и намалява вероятността от възникване на възпаление и болка, свързана с вдигане на тежести.
Боледувате по-дълго време
- Водата непрекъснато "отмива" токсините от тялото. Нашите органи филтрират отпадъчните продукти като машина, но ако тя не се зарежда с вода, не може да работи правилно. Когато организмът не се пречиства от вредните вещества, човек боледува по-често и по-продължително.
Чувствате умора
- Липсата на правилно хидратирана кръв води до липсата на кислород, който преминава през организма. Това може да причини проблеми като сънливост или умора.
Изпитвате силен глад
- Когато сте дехидратирани, мозъкът може да се заблуди, че се нуждаете от храна и да подаде сигнал за хранене, включително и среднощно. Консумацията на излишна храна създава работа на организма, докато питейната вода пречиства органите и ги снабдява с "гориво", което им позволява да извършват множество процеси в тялото.
Имате проблеми с храносмилането
- Вече станя ясно, че хидратацията позволява на мукозните мембрани да функционират правилно. Това важи също за цялата храносмилателна система. Без достатъчно вода количеството и силата на мукуса в стомаха намаляват, позволявайки на стомашната киселина да причини сериозни проблеми на вътрешните органи. Това води до поява на киселини и лошо храносмилане.
Значението на водата за човешкия организъм е огромно, затова не пренебрегвайте нито един от симптомите на дехидратация и се вслушвайте в сигналите на тялото си, защото както вече споменахме: „то знае какво говори“.
Продукти свързани с ГАЛЕРИЯТА
АВИА СИВА ХУМА ПРАХ 250 гр.
РЕХИДРАТО БИМБИ саше * 10 НАТУРФАРМА
АВЕН ХИДРАНС ИНТЕНЗ РЕХИДРАТИРАЩ СЕРУМ 30 мл
РУЕБЕР ИБОДЕРМ АМПУЛИ 12 мл * 6
БИОНИКЕ DEFENCE HYDRACTIVE HYDRO ПОДХРАНВАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ ЗА СУХА КОЖА 50 мл
СКИНЦИКЛОПЕДИЯ КОЗМЕТИЧЕН КОМПЛЕКТ - НАРЪЧНИК ЗА ХИДРАТАЦИЯ И БЛЯСЪК 15 мл * 3
ГАЛЕРИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Заболявания
- Да си направим "жива" вода сами вкъщи
- Лечение при махмурлук
- Лечение на дехидратация (рехидратация)
- Използвайте лесен метод за дестилиране на вода
- Обем и състав на телесните течности
- Защо трябва да пестим водата
- Пречистване на организма с вода
- Регулация на водно-солевата хомеостаза
- Колко вода трябва да пием на ден според теглото си – формули за изчисляване и таблица
- Как и защо да си направим вода с електролити
Коментари към Симптоми на дехидратация и как да разберем дали пием достатъчно вода